قانون بیمه و تامین اجتماعی

بازرسی از کارگاه های دارای نیروی کار خارجی

بازرسی از کارگاه های دارای نیروی کار خارجی

سازمان تأمین اجتماعی
مدیرعامل
شماره: ۱۰۰۰/۱۴۰۲/۱۰۵۵۶
تاریخ: ۴ – /۱۰/ ۱۴۰۲
پیوست: …

بسمه تعالی
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
«بخشنامه »

حوزه: معاونت بیمه ای

موضوع: الحاق بخش هشتم ” بازرسی از کارگاههای دارای نیروی کار خارجی”
به بخشنامه تنقیح، تلخیص و تجمیع بخشنامه و دستورالعمل های حوزه بازرسی کارگاهی

معاونین محترم مدیرعامل
مدیران کل محترم مستقل ستادی
مدیرکل محترم تامین اجتماعی استان…

با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد (ص)

پیرو بخشنامه تنقیح، تلخیص و تجمیع بخشنامه و دستورالعمل های حوزه بازرسی کارگاهی شماره ۱۰۰۰/۱۴۰۰/۴۴۰ مورخ ۱۴۰۰/۰۱/۲۵ ؛ نظر به اهمیت شناسایی و ساماندهی اتباع خارجی شاغل در کارگاه های مشمول قانون تأمین اجتماعی و به استناد مواد ۵، ۲۸ ، ۳۹ ، ۴۷ و ۱۰۲ قانون تأمین اجتماعی و ۱۲۰ الی ۱۲۹ قانون کار (مبحث اشتغال اتباع بیگانه) و به منظور ایجاد وحدت رویه و ضرورت فراهم نمودن پوشش بیمه ای اتباع خارجی شاغل، بخش هشتم به شرح ذیل به بخشنامه مزبور الحاق می گردد:
بخش هشتم – بازرسی از کارگاه های دارای نیروی کار خارجی
۸-۱- بازرسان کارگاه های واحدهای اجرائی با بهره گیری از کلیه ظرفیت ها میبایست به هنگام بازرسی از کارگاه های مشمول قانون تأمین اجتماعی نسبت به شناسایی کلیه نیروی کار شاغل در کارگاه (اعم از نیروی کار شاغل ایرانی و خارجی) و ثبت اطلاعات مربوطه اعم از نام و نام خانوادگی و شماره شناسه اختصاصی (کد فیدا یا کد یکتا)، نوع شغل، تابعیت، پروانه اشتغال، کارت کار یا روادید کار و عنداللزوم اخذ امضا و … تبعه خارجی اقدام نمایند و متعاقباً ضروریست نسبت به محاسبه حق بیمه و پیگیری وصول آن برابر مقررات اقدام گردد.
۸-۲- برای آن دسته از اتباع خارجی که در زمان بازرسی مستندات مندرج در بند (۱) ارائه نمی شود، لازم است ضمن تخصیص کد موقت بیمه، پیگیری و مطالبه نیز مطابق با مقررات و ضوابط جاری صورت پذیرد. ضمنا اطلاعات تولید شده به صورت مجزا در پایگاه مربوطه که به همین منظور ایجاد می گردد، نگهداری خواهد شد.
تذکر: برخورداری این قبیل افراد از تعهدات و خدمات سازمان تأمین اجتماعی پس از ارائه شماره شناسه اختصاصی (کدفیدا یا کد یکتا) و همچنین مجوز اشتغال معتبر، احراز هویت و انطباق اطلاعات ثبت شده با مشخصات تبعه متقاضی امکان پذیر می باشد.  بررسی ترک کار افراد شاغل دارای شماره موقت، با ارائه درخواست بازرسی مجدد در سامانه خدمات غیرحضوری (ES) از سوی کارفرما مقدور خواهد بود.

۸-۳- ادارات کل استانها میبایست تا فراهم شدن امکان تبادل اطلاعات به طور سیستمی، از طریق تعامل با ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، نسبت به اخذ فهرست و مشخصات اتباع خارجی دارای پروانه یا کارت کار در آن استان و انجام بازرسی اقدام و مراتب را هر ماهه به اداره کل امور بیمه شدگان اعلام نمایند.
۸-۴- ادارات کل استانها موظفند ضمن ایجاد تعاملات موثر با کلیه دستگاه ها، نهادها و شرکت هایی که در انجام امور خود به طور مستقیم یا غیر مستقیم از نیروی کار خارجی استفاده می نمایند با فراهم نمودن تمهیدات لازم به منظور توسعه پوشش بیمه ای کارکنان شاغل مطابق مفاد این بخشنامه نسبت به پایش، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به آن مراجع اقدام نمایند.
۸-۵- مرکز فناوری اطلاعات، آمار و محاسبات موظف است:
۸-۵-۱- تا فراهم شدن امکان اخذ گزارش سیستمی، نتیجه گزارش بازرسی کارگاه های دارای تبعه خارجی به تفکیک نام شعبه، نام و کد کارگاه و تعداد و مشخصات افراد شناسائی شده را بصورت ماهانه تا پانزدهم ماه بعد به اداره کل وصول حق بیمه ارسال نماید.
۸-۵-۲- ظرف یکماه از تاریخ صدور این بخشنامه با همکاری حوزه تخصصی ذیربط، نسبت به ساخت نرم افزار محاسبه پرونده و بازرسی اتباع خارجی و ارسال به کلیه واحدهای اجرایی و همچنین ساخت گزارش ماهانه بازرسی های انجام شده توسط شعب از کارگاه های دارای تبعه خارجی، در داشبورد بازرسی الکترونیک سامانه جامع هوش کسب و کار (BI)، اقدام لازم بعمل آورد.

مسئول حسن اجرای این بخشنامه، مدیران کل حوزه های ذیربط ستادی، مدیران کل و معاونین بیمه ای، رؤسای ادارات امور بیمه شدگان، وصول حق بیمه، بازرسی کارگاهی، نامنویسی و حساب های انفرادی و مستمری های ادارات کل استان ها و رؤسا و معاونین و مسئولین واحدهای ذیربط در شعب و همچنین مرکز فناوری اطلاعات، آمار و محاسبات و شرکت مشاور مدیریت و خدمات ماشینی تأمین خواهند بود.

 

میرهاشم موسوی

دانلود PDF بخشنامه

متن کامل بخشنامه در فایل PDF
دانلود فایل PDF

حجم فایل : 909.87 کیلو بایت

اشتراک گذاری   
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع دهید
guest

0 Comments
مشاهده همه نظرات

آدرس ایمیلت رو وارد کن!

با وارد کردن آدرس ایمیلت در کادر زیر می تونی هر روز ساعت 6 صبح ، بخشنامه های روز گذشته رو در ایمیلت داشته باشی.