قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان

محاسبه اولیه و افزایش حدمجاز موضوع ماده ۶

محاسبه اولیه و افزایش حدمجاز موضوع ماده 6 قانون پایانه های فروشگاهی

وزارت امور اقتصادی و دارایی
سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز تنظیم مقرات، نظام پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان

شماره: ۵/۲۶۸/۳۷۸۱۲
تاریخ: ۱۴۰۲/۰۶/۰۸
پیوست: ندارد

بسمه تعالی

مدیرکل محترم امور مالیاتی …..

موضوع: اطلاعیه شماره ۱۱ – محاسبه اولیه و افزایش حد مجاز موضوع ماده ۶ قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه
با سلام و احترام
نظر به سوالات و مکاتبات متعدد مودیان و ادارات کل در رابطه با حد مجاز موضوع ماده ۶ قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، به استحضار می رساند؛ بر اساس قانون و آیین نامه اجرایی اصلاحی ماده ۶ قانون موصوف و با عنایت به لایحه تسهیل تکالیف مودیان در اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان که در جلسه مورخ ۱۴۰۲/۰۴/۲۶ به تصویب نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی رسیده و ادامه روند و ابلاغ آن منوط به تایید شورای نگهبان می باشد، نحوه محاسبه حد مجاز اولیه و افزایش آن بشرح ذیل محاسبه و در سامانه اعمال می گردد:
محاسبه حد مجاز اولیه:
۱- یک روز قبل از شروع دوره مالیاتی، فروش اظهار شده دوره مشابه سال قبل که مالیات آن به سازمان پرداخت یا ترتیب پرداخت گردیده از طریق سرویس های مرتبط فراخوانی می گردد.
۲- با عنایت به ماده ۹ لایحه تسهیل، در صورت پرداخت یا ترتیب پرداخت مالیات ابرازی، ۵ برابر فروش موصوف به عنوان حد مجاز اولیه در کار پوشه مودی قابل نمایش خواهد بود. در صورتی که مالیات مشابه سال قبل به طور کامل پرداخت نشود به نسبت آن میزان از مالیات پرداخت شده، ۵ برابر حد مجاز فروش محاسبه و در کار پوشه نمایش داده می شود.
۳- برای مودیان واحدهای جدید التاسیس، واحدهایی که فاقد سابقه مالیاتی باشند و مودیانی که فروش اظهار شده دوره مشابه سال قبل آنان که مالیات آن را به سازمان پرداخت یا ترتیب پرداخت نموده لیکن این فروش ابرازی کمتر از معافیت سالانه موضوع ماده (۱۰۱) قانون مالیاتهای مستقیم باشد؛ ۵ برابر معافیت سالانه موضوع ماده (۱۰۱) به عنوان حد مجاز اولیه در کارپوشه مودی نمایش داده می شود.

درخواست افزایش حد مجاز:
۱- صدور صورتحساب الکترونیکی بیش از حد مجاز تعیین گردیده برای کلیه مودیان، منوط به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده متعلقه یا تعیین ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی یا ارائه تضامین کافی خواهد بود، در غیر این صورت به صورتحساب الکترونیکی صادر شده اعتبار مالیاتی تعلق نمی گیرد.
۲- تدابیر لازم جهت افزایش حد مجاز در فرآیند ماده ۶ در سامانه مودیان پیش بینی گردیده است. لیکن تا پیاده سازی کامل این بخش در کارپوشه، شایسته است ادارات کل در صورت ادعای مودیان مبنی بر اخطار پر شدن حد مجاز و یا درخواست افزایش سقف مورد نظر ضمن اخذ مدارک و مستندات بر اقدامات به شرح ذیل را ملحوظ نمایند:
الف) در خواست رفع اخطار پیام پر شدن حد مجاز و عدم تخصیص اعتبار، صرفا از طریق شخص صادر کننده صورتحساب الکترونیکی (فروشنده کالا/ خدمات) مطرح گردد نه از سوی خریدار.
خریدار در صورت مواجه شدن با پیام مورد اشاره در زمان واکنش به صورتحساب، در صورت تمایل و به جهت تخصیص اعتبار به صورتحساب با شرایط عبور از حد مجاز ماده ۶، می توانند نسبت به رد صورتحساب اقدام نماید. فروشنده پس از افزایش حد مجاز، در ابتدا می بایست صورتحساب رد شده توسط خریدار را ابطال نموده و سپس نسبت به صدور صورتحساب جدید (دارای اعتبار مالیاتی) اقدام نماید.
ب) فروش مشمول مالیات ابرازی دوره مشابه سال قبل مودی و مالیات پرداخت یا ترتیب پرداخت شده متناظر آن بررسی گردد و در صورت داشتن بدهی، ابتدا اقدامات لازم در خصوص پرداخت یا ترتیب پرداخت مانده بدهی صورت پذیرد تا مودی از سقف حد مجاز تعیین شده در قانون برخوردار گردد.
ج) سپس در صورت رعایت بند (ب) اطلاعیه و درخواست افزایش حد مجاز، می بایست درخواست مکتوب مودی مبنی بر ابراز فروش بیشتر از سقف تعیین شده از مودی اخذ و با توجه به فعالیت مودی، با اعمال نرخ ارزش افزوده (ماده ۷ و ماده ۲۶ قانون دائمی ارزش افزوده) بر فروش درخواست شده، اقدامات متناسب با پرداخت (صدور شناسه پرداخت) ترتیب پرداخت یا ارائه تضامین پرداخت صورت پذیرد.
د) نتیجه اقدامات بند (ج) به همراه مدارک و مستندات به معاونت فناوری های مالیاتی ارسال گردد تا اقدامات لازم جهت افزایش حد مجاز در کارپوشه مودی انجام پذیرد.
شایان ذکر است پس از پیاده سازی بخش مورد نظر در سامانه مودیان، فرآیند درخواست و پرداخت مالیات متعلقه با ثبت درخواست مودی در کارپوشه خود و از طریق سامانه مودیان انجام خواهد گرفت.

 

مهدی موحدی بکنظر
سرپرست مرکز تنظیم مقررات،
نظام پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان

دانلود PDF بخشنامه

متن کامل بخشنامه در فایل PDF
دانلود فایل PDF

حجم فایل : 1070 کیلو بایت

اشتراک گذاری   
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع دهید
guest

0 Comments
مشاهده همه نظرات

آدرس ایمیلت رو وارد کن!

با وارد کردن آدرس ایمیلت در کادر زیر می تونی هر روز ساعت 6 صبح ، بخشنامه های روز گذشته رو در ایمیلت داشته باشی.